Při objednávkách nad 1500 kč poštovné zdarma!
Dárek ke každé objednávce nad 500 Kč
Mail
info@glowup.cz

Pište kdykoli

Domů / Blog

15 Aug 2020 | Nikola Nečedová

Parabeny v kosmetice: jsou tyto konzervační látky bezpečné?

Parabeny v kosmetice: jsou tyto konzervační látky bezpečné?

Parabeny v dnešní době obsahuje většina kosmetických výrobků. Mohou být v pleťových krémech, make-upu, mýdlech, šampónech, sprchových a tělových mlékách nebo třeba v deodorantech a antiperspirantech. Ptáte se, co to ty parabeny vlastně jsou? Za termínem „​parabeny“​ se v podstatě skrývá všeobecné pojmenování pro konzervační látky, které jednotlivým produktům výrazně prodlužují datum spotřeby.

Parabeny mají antibakteriální účinky, což pro nás jako pro spotřebitele v překladu znamená, že díky nim naše kosmetika nezplesniví a nepřemnoží se v ní bakterie. Takto si můžeme naše oblíbené produkty užívat o mnoho déle, bez strachu, že se nám do týdne pokazí! Na druhou stranu jsou však tyto konzervanty ropného původu, což nás přivádí k otázce – jsou parabeny v kosmetice neškodné, a nebo bysme měli jejich denní používání zvážit?

 

Parabény v kozmetike: sú tieto konzervačné látky bezpečné?

 

Recept na katastrofu, nebo jen neškodné konzervační látky?

Nejčastěji se v kosmetických produktech setkáme se čtyřmi druhy parabenů. Jsou to:

  • methylparaben,
  • propylparaben,
  • butylparaben,
  • ethylparaben.

Všechny jsou schválené evropskou legislativou a zároveň povolené jako přídavné kosmetické konzervační látky. Mnohokrát se v jednom produktu nachází víc než jen jeden druh parabenů a často na ně narazíte také v kombinaci s jinými druhy konzervantů. To, zda vaše kosmetika obsahuje některou z výše uvedených látek, lehce zjistíte po přezkoumání složení na obale. Každopádně, Evropská unie této čtveřici parabenů dává zelenou a tento fakt nás do jisté míry může uspokojit z hlediska bezpečnosti jejich používání. Ale pozor – „není paraben ako paraben“

Výrobci je milují a není se čemu divit! Jsou funkční, levné a vyrábí se z ropy. Spotřebitelé však mají jiný názor. Po tom, co vědecké studie před několika lety poukázaly, že některé parabeny (a nebo jejich vyšší koncentrace v produktu) mohou stát za hormonálními poruchami a dokonce i vznikem rakoviny prsu u žen, si konzervační látky jako takové získaly mnoho odpůrců.

 

Parabeny jsou hojně používané konzervanty

 

My však tvrdíme, že není nutné být skeptický, protože velká část výrobců jde s dobou a parabeny buď zredukovala, a nebo dokonce úplně vypustila. Hned, jak byly vykonané studie, které prokázaly jisté zdravotní nebezpečí, na velké značky byl vyvinut velký tlak, takže dnes již při návštěvě drogerie jen těžko najdeme výrobky s obsahem nyní zakázaných parabenů a nebo produkty s vysokými koncentracemi těchto konzervantů.

Níže vám poskytneme stručný seznam parabenů v kosmetice.

 

Přehled parabenů v kosmetice (podle aktuální Evropské legislativy) 
Povolené parabeny Omezení povolených parabenů Zakázané parabeny 
Methylparaben a soli* Maximální povolená koncentrace kombinací parabenů v jednom kosmetickém přípravku je 0,8 %. (žádný z jednotlivých druhů parabenů zároveň nesmí v kombinaci překročit koncentraci 0,4 %) Isopropylparaben a soli 
Propylparaben a soli  Isobutylparaben a soli 
Butylparaben a soli  Phenylparaben 
Ethylparaben a soli Platí stejná maximální povolená koncentrace pro celkový mix parabenů (0,8 %), ale tyto dva druhy nesmí v kombinaci překročit koncentraci 0,14 %. Dále se nesmějí vyskytovat v kosmetice, která je určena pro děti do 3 let (platí pro kosmetiku používanou na plenkovou oblast), a v kosmetice, která se neoplachuje. Pentylparaben 
4-hydroxybenzoic acid a soli Benzylparaben

*Konkrétně methylparaben je jedním z nejčastěji používaných, proto ho s největší pravděpodobností najdete ve výrobcích s obsahem parabenu nejčastěji.

 

Nenechte se oklamat produkty „​bez parabenů“!  

Při nákupu kosmetiky buďte obezřetní a složení produktů si vždy alespoň namátkově zkontrolujte. To platí i pro produkty s etiketou „​PARABEN FREE“​​, která by měla zabezpečit nulové množství těchto konzervačních látek v produktu. Bohužel, má to malý háček. Ve výrobcích s tímto označením se často nacházejí jiné chemické náhrady, a tak se nejednou stane, že ve snaze chránit své zdraví naletíme na marketingový trik.

 

Paraben free kozmetika

 

Jde to i bez chemie

Pokud se přeci jen chcete parabenům vyhnout na plné čáře, vyzkoušejte přírodní a nebo bio kosmetiku.

 

Proč doporučujeme sáhnout právě po přírodní kosmetice?

Benefity používání přírodní kosmetiky:

  • látky, z kterých se tato kosmetika vyrábí, jsou naturálního původu a získávají se například z rostlinných silic,
  • přírodní kosmetika by měla obsahovat výživné látky, jako například rostlinné a bylinné extrakty nebo esenciální oleje, které přispívají k dlouhodobému zdraví našeho těla i pokožky,
  • enviromentální důvody, šetření životního prostředí.

 

 

Extra tip: Důkazem, že ne vždy je úplně nutné sahat pouze po produktech z přírody, je jedna z nejúčinnějších zvlhčujících složek v kosmetické chemii – urea! Tato látka se přirozeně tvoří v lidském těla a nachází se v každé zdravé pokožce. Urea používaná v kosmetických přípravcích je však vyrobená syntetickou cestou. I přesto se však krém s ureou vyplatí vyzkoušet, čtěte dál...

 

Článek Urea v kosmetice: Víte, co to je a proč se používá? najdete tady.

 


Další článek